Ako vyvážiť motocyklové koleso na statickej vyvažovačke?

O výhodách vyvážených kolies asi netreba dlho diskutovať - pokojnejšie a bezpečnejšie riadenie, zníženie vibrácií, eliminácia vibrácií riadidiel pri vyšších rýchlostiach atď.

Ako funguje ručná vyvažovačka?

Všetky ručné statické vyvažovačky kolies pracujú na jednoduchom princípe, a to buď vložením osi s presným priemerom cez stred kolesa, alebo vycentrovaním kolesa na menšej osi pomocou kužeľov a následným nasadením celej zostavy na ložiská vyvažovačky. Ak máte koleso správne upnuté a ložiská vyvažovačky sú dostatočne jemné, koleso sa otáča v ložiskách vyvažovačky a reaguje aj na veľmi malé zmeny hmotnosti o 1-2 g.

Princíp vyvažovania je nasledovný. Koleso sa automaticky otáča najťažším bodom dole a na opačný (t. j. horný) koniec sa umiestni príslušné množstvo závažia. Horné miesto označíte páskou alebo fixkou a pokúsite sa prilepiť prvé závažie. Otočíte koleso o 90 stupňov, pustíte ho a necháte pôsobiť gravitáciu - takže pred pustením máte najťažšie miesto vodorovne s najľahším. Ak sa koleso začne vracať najťažším miestom nadol, nedali ste dostatok závaží, ak naopak najťažšie miesto ide hore a koniec so závažiami padá, prehnali ste to a dali ste ich príliš veľa.

 

zobraziť ručné statické vyvažovačky

Ak si to chcete pozrieť v praxi, pozrite si nasledujúce video. Statické vyváženie začína v čase 1:06 (video by sa malo spustiť automaticky v tomto čase).

 

Vyvážim koleso rovnako dobre ako v pneuservise?

Áno, rovnako dobre. Ak vyvažujete prvýkrát, venujte dostatok času tomu, aby ste si postupne prešli jednotlivé kroky a prekontrolovali svoju prácu. Aby ste sa uistili, že to nie je len "jedna pani povedala", pozrite si nižšie uvedené video z vyvažovania motocyklov Pirelli na britskom šampionáte superbikov. Je to presne rovnaký postup.

 

Aké závažia používať? Nalepovacie? Na špice?

Ak máte hliníkové disky bez špic, odporúča sa použiť lepiace závažia (k dispozícii sú čierne aj chrómové). Závažia nalepte čo najbližšie k stredu a ideálne symetricky na obe strany ráfika.

Ak máte ráfiky s špicami, je len na vás, čomu dáte prednosť. Môžete použiť samolepiace závažia aj závažia na výplet kolesa.

 
104/SEDE

prejsť na vyvažovačky a závažia na predaj